Dziś pragnę podzielić się z Wami sekretem przygotowania steka, który od lat jest synonimem luksusu i doskonałego smaku. Ten wyjątkowy przepis pozwoli Wam stworzyć steka, który rozpływa się w ustach, jest soczysty w środku i ma delikatną, chrupiącą skórkę na zewnątrz. Dzięki niemu stek nie będzie już jednym z tych dań, które zamawiamy tylko w restauracjach – teraz będziecie mogli przygotować go w swoim własnym domu. Pokaże Ci, jak wybrać najlepszy kawałek mięsa, jak przygotować stek krok po kroku i jak osiągnąć perfekcyjny stopień wysmażenia, dostosowany do Twoich preferencji.

 

 


Film:

 


Składniki na 1 porcje:

Przepis:

Około 30 minut przed przygotowaniem, mięso wyjmujemy z lodówki , by nabrało temperatury pokojowej. Zapobiegnie to także szokowi termicznemu i nierównomiernemu wysmażeniu mięsa. Przed położeniem mięsa na patelnię, osuszamy je ręcznikiem papierowym, dzięki czemu unikniemy pryskania podczas smażenia.

Kawałek mięsa o grubości około 2,5 – 3 cm oprószamy sporą ilością soli z obu stron a następnie mięso z obu stron smarujemy olejem.

Steka smażymy się w wysokiej temperaturze (ok. 150 stopni C), dlatego mięso dodajemy na patelnię dopiero wtedy naczynie osiągną pożądaną temperaturę. Patelnia powinna być bardzo rozgrzana. Jeśli zacznie się z niej unosić delikatny dym, to znaczy, że pora wrzucać steka na patelnię. Steka smażymy bez przykrycia, nie nakłuwamy widelcem podczas smażenia i nie przesuwamy go. Steka obracamy na druga stronę tylko raz. Mięsa nie doprawiamy pieprzem podczas smażenia, ponieważ pieprz szybko się przypala.

Czas smażenia będzie zależny oczywiście od grubości kawałka mięsa, lecz przyjmuje się, że stek krwisty należy smażyć do 3 minut z każdej strony, średnio krwisty 4-5 minut, a dobrze wysmażony może wymagać nawet 6-8 minut z każdej strony. Steka doprawiamy pieprzem dopiero wtedy kiedy ściągniemy mięso z patelni.

Po usmażeniu mięso, wyjmujemy go z patelni i pozostawiamy na talerzu aby odpoczęło przez około 5-10 minut. To pozwoli sokom w mięsie równomiernie się rozprowadzić i stek będzie bardziej soczysty.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.