Jesień to nie tylko ochłodzenie i coraz krótsze dni. To również czas obfitości, kiedy drzewa owocowe uginają się pod ciężarem soczystych śliwek i chrupiących jabłek, a na polach dojrzewają dynie. Te pełne smaku i witamin dary jesieni stają się bohaterami kulinarnych eksperymentów.
Kto z nas nie marzy o tym, by w chłodne, jesienne popołudnie zaszyć się w ciepłym domu, słuchać szumu deszczu za oknem i rozkoszować się kawałkiem aromatycznego ciasta? Wizja takiego relaksu staje się jeszcze bardziej kusząca, gdy myślimy o ciastach z dodatkiem dojrzewających jesienią słodko-kwaśnych jabłek, wyrazistych śliwek, wytrawnych orzechów czy kremowej dyni, najlepiej w duecie z czekoladą. Niech ten artykuł będzie przewodnikiem po świecie jesiennych wypieków, które rozgrzeją serce i duszę, sprawiając, że każdy chłodny dzień stanie się odrobinę słodszy.
Karpatka czekoladowo-dyniowa na Halloween
Karpatka to tradycyjne ciasto, które wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Tym razem sprawdzony przepis, który tak chętnie wykorzystywały nasze mamy i babcie, zmodyfikujemy, dodając do kremu dyniowe puree. Ten jesienny trik nie tylko nada deserowi apetyczny, jesienny kolor, ale też zwiększy jego wartość odżywczą. Dynia jest cennym źródłem beta-karotenu, który jest przekształcany przez nasz organizm w witaminę A, niezbędną dla zdrowia oczu, skóry i układu odpornościowego. Z kolei potas i witamina C, obecne w dyni, mają korzystny wpływ na zdrowie serca.
Przepis na jesienną karpatkę czekoladowo-dyniową jest dość pracochłonny, ale warto go wypróbować:
https://uwielbiam.pl/przepis/karpatka-czekoladowo-dyniowa-na-halloween
Osoby ceniące sprawdzone receptury z pewnością będą zachwycone halloweenową edycją ulubionego ciasta.
Babeczki marchewkowo-orzechowe
Muffinki to deserowy pewniak ̶ są smaczne, lubiane przez dzieci i dorosłych, a do tego stanowią prawdziwą ozdobę stołu. W jesiennej wersji kuszą zapachem cynamonu, apetycznym, pomarańczowym kolorem, smakiem białej czekolady oraz orzechów. Ze względu na fakt, że każda babeczka jest w osobnej papilotce, idealnie nadają się na imprezę. Jedyna uwaga ̶ są przepyszne, więc mogą zniknąć naprawdę szybko. Przygotowanie babeczek nie jest pracochłonne, za to efekt spektakularny. Do klasycznego przepisu na muffinki dodajemy 85 gramów startej marchewki, cynamon i pokruszone orzechy włoskie (około 40 gramów). Upieczone muffinki ozdabiamy kremem z białej czekolady i śmietanki, oprószamy cynamonem – gotowe!
Owsiane ciasto ze śliwkami bez cukru
Wiele osób na diecie tęsknie zerka na apetyczne tarty i kruche placki w witrynach kawiarni. Szczególnie jesienią, gdy okazji do posiedzenia przy kawie i deserze jest więcej, jest to szczególnie dotkliwe. Dlatego tym razem, specjalnie dla tych, którzy zmagają się z alergiami lub są na diecie eliminacyjnej polecamy przepis na fit ciasto bez cukru, glutenu i nabiału:
https://uwielbiam.pl/przepis/owsiane-ciasto-ze-sliwkami-bez-cukru
Dzięki dodatkowi ksylitolu deser jest słodki, natomiast kruchość zapewnia mu bezglutenowa mąka owsiana, która w połączeniu z olejem kokosowym tworzy odpowiednią strukturę. Śliwkowe ciasto ma delikatny kakaowy posmak, który nadaje mu wyjątkowy charakter. Smacznego!
Sernik dyniowy na spodzie z brownie
Trudno wyobrazić sobie zestawienie najsmaczniejszych ciast bez sernika. Ulubiony deser wielu z nas tym razem prezentujemy w wersji wzbogaconej subtelnym smakiem dyni i czekoladowym aromatem – tak, to musi być pyszne! Kluczem do sukcesu jest przygotowanie spodu z brownie. Masło ucieramy z cukrem, miksujemy z jajami, następnie dodajemy kakao, mąkę, sodę – jak w klasycznym przepisie. Na zapieczony przez 20 minut spód wlewamy masę serową, wzbogaconą o 300 g dyniowego puree, które zabarwi sernik na pomarańczowo. Kontrast z czekoladowym spodem prezentuje się niezwykle apetycznie. Na wierzch możemy zastosować polewę ze śmietanki, kakao, cukru, a na koniec udekorować sernik kawałkami śliwek. Wygląda wyjątkowo apetycznie – aż chciałoby się zjeść.
Świetne przepisy ❤️ Nie ma jak pyszne domowe ciasto w pochmurny dzień.
dziękuję;-)