Jezeli nie czujecie się na siłach, aby upiec własne ciasto na świeta lub nie macie na to czasu to dobrze trafiliscie. W dzisiejszym odcinku dzięki współpracy z ” Cukiernią Siej „przetestujĘ Makowiec Lubartowski, który z pewnością może zastapić wielkanocne, własnorecznie wykonane ciasto.

 

 

Makowiec to tradycyjny przysmak świąteczny, który kusi smakiem maku, orzechów, skórki pomarańczowej i rodzynek. Smaki te otoczone są cienką warstwą ciasta drożdżowego. Makowiec lubartowski pochodzi z rodzinnej cukierni z Lubelszczyzny, a przepis sięga czasów powojennych i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Jest to wyjątkowy wypiek. tajemnica jego smaku i unikatowość kryje sie w cienkim cieście w które owijane jest przepyszne nadzienie.
Masa składa się z niebieskiego maku, miodu, rodzynek i bakalii. Mak pochodzi z upraw na terenie Lubelszczyzny, zaś miód – prosto z lubelskich pasiek.
Makowiec podaje się w formie strucli z przypieczoną i lśniącą skórką z ciasta drożdżowego polaną lukrem i udekorowaną skórką pomarańczową.

 

 

Tym, co wyróżnia lubartowski makowiec spośród podobnych ciast, jest właśnie nadzienie i jego ilość – mak połączony z rodzynkami, miodem i bakaliami po brzegi wypełnia drożdżowe ciasto. Jest to widoczne gołym okiem, kiedy przekroimy ciasto ujrzymy warstwę makową ułożoną spiralnie, przedzieloną niewielką ilością ciasta.
Makowiec lubartowski jest ręcznie robiony, bez użycia środków konserwujących.
Produkt pakowany jest próżniowo, dzięki czemu dłużej zachowuje swoją świeżość.

 

 

Makowiec lubartowski nagrodzony byl w licznych konkursach min. zdobył :

– pierwsze miejsce w konkursie Wojewódzkim Lider Smaku 2010r.

– został wpisany na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi -2012r.

– w 2016 r zdobył PERŁE- nagroda za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy w konkursie Nasze kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów

– Cukiernia Siej posiada również certyfikat Marki „Lubelskie”.

 

JEZELI JESTESCIE ZAINTERESOWANI PRODUKTAMI ” CUKIERNI SIEJ ” ZAPRASZAM NA STRONĘ :

https://cukierniasiej.pl/sklep/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.