Torcik na zimno z truskawkami + film

Lekki, orzeźwiający, przepyszny torcik bez pieczenia z truskawkami na biszkoptach, w czterech smakach to deser idealny na ciepłe, letnie dni. Przygotowanie takiego deseru jest czasochłonne, aczkolwiek  bardzo proste a efekt końcowy wyśmienity, po prostu niebo w gębie;-)

 

 


  • składniki na tortownicę 26 cm 

14 sztuk okrągłych biszkoptów

3 serki  homogenizowane waniliowe ( po 300 g)

2 galaretki wiśniowe

2 galaretki cytrynowe

2 galaretki agrestowe

1 galaretka truskawkowa

400 g truskawek

  • przepis 

Na dnie tortownicy wyłożonej folią aluminiową układamy biszkopty.
Galaretki wiśniowe rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu zmniejszając ilość gorącej wody do 1,5 szklanki, dokładnie studzimy i odstawiamy do lodówki aby lekko stężała. Lekko tężejącą galaretkę miksujemy z serkiem homogenizowanym (w ilości 300 g ) a następnie wlewamy na biszkopty. Tortownicę z pierwszą warstwą masy wstawiamy do lodówki aby stężała.

Następnie postępujemy analogicznie jak w pierwszym etapie, galaretki agrestowe rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu zmniejszając ilość gorącej wody do 1,5 szklanki, dokładnie studzimy i odstawiamy do lodówki aby lekko stężała, po czym miksujemy z serkiem homogenizowanym a następnie wlewamy na masę wiśniową, tortownicę wstawiamy do lodówki aby galaretka dokładnie stężała.

Następnie rozpuszczamy cytrynowe galaretki, studzimy i wstawiamy na chwilę do lodówki. Tężejącą galaretkę łączymy z serkiem homogenizowanym w takich samych proporcjach jak poprzednio po czym wlewamy na masę agrestową. Tak przygotowany deser wstawiamy do lodówki aby całkowicie stężał.
Umyte i obrane z szypułek truskawki kroimy na połówki, po czym układamy na wierzchu ciasta.

Ostatnią, truskawkową galaretkę rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu zmniejszając ilość gorącej wody o połowę, dokładnie studzimy i odstawiamy do lodówki aby lekko stężała, a następnie lekko tężejącą galaretkę wlewamy na truskawki. Tak przygotowany torcik wstawiamy do lodówki.


      

 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *